Aj taká malá a chutná ikonka akou smajlík nepochybne je, dokáže rozvíriť hladiny social vôd, v ktorých každý razí vlastné presvedčenie. „Určite používať!“ „Určite nepoužívať!“ My vám však povieme, ako to je naozaj!

Smajlík vyjadruje emóciu a emócie sú všade

Emotikon, emoji či slangovo smajlík je prudko subjektívna záležitosť. Tak ako sa niekomu páčia teplé interiéry plné čipkovaných dečiek a kvetov, iný odpadáva pri sivých a chladných, betónových miestnostiach. A nie je zlé ani jedno, ani druhé. Je to subjektívna záležitosť, osobná voľba, individuálna preferencia. To isté platí aj pri využívaní smajlíkov.

Niekto ich používa denne, iný nimi len korení, ďalší ich nepoužíva vôbec. Stále častejšie však dostávam od klientov otázku, či musia používať smajlíky vo svojich FB príspevkoch a načo je to dobré. Odpovedám, že nemusíte, samozrejme. Máte právo nastaviť si komunikáciu tak, ako je vám sympatické, avšak vo všeobecnosti:

  • Emotikony v postoch na sociálnych sieťach preukázateľne zlepšujú post engagement (zapojenosť používateľov). Na Instagrame je napr. miera interakcie príspevkov s emojis oproti tým bez nich vyššia o 17 %. Na Facebooku zas posty so smajlíkmi dosahujú o 33 % vyššiu mieru zdieľania, o 33 % viac komentárov a až o 57 % viac likeov.
  •  Prítomnosť emócií v komunikácii pozitívne ovplyvňuje to, ako si človeka/značku zapamätáme, takže nebudete pôsobiť len ako encyklopédie či príspevky vypľúvajúce stroje, ale priblížite sa k ľuďom tak, že neverbálna komunikácia bude pôsobiť priateľskejšie.

A to sú čísla a fakty, ktoré by bolo veľmi nerozumné prehliadať.

Emotikony sú také dôležité, že sa o nich natáčajú už aj filmy

Boli ste 10. augusta na premiére filmu Emoji? Komédia výsostne aktuálna, ktorej dej sa odohráva v smartfóne. Každý smajlík sa musí stotožniť s povahou/s náladou, akú vyjadruje. Celkom srandička, ale o tom potom. 🙂 Ja vám, samozrejme, neodporúčam, aby ste smajlovali ako diví. Vaša fan page nemá vyzerať ako stránka 13-ročnej pubertálnej fanynky Biebera, pretože práve TO je vedľajší, negatívny a nechcený symptóm smajlíkov – ak to s nimi preženiete, budete pôsobiť infantilne. O miere diskutovať nemusíme, všetci vieme, že 15 smajlov v poste je jednoducho too much a bodka.

Too much...

Too much…

Sme ľudia, aj keď píšeme…

Keď sa rozprávam s kolegyňou, zdvihnem obočie, žmurknem na znak súhlasu alebo ak poviem nepríjemnú vetu, vďaka vhodnému tónu a príznačnej mimike jej druhá strana porozumie a neurazí sa. Jednoducho, emócia je v každom našom prejave. Niekto používa viac tie pozitívne, iný siaha po negatívnych emóciách, ale faktom zostáva, že sú všade, preto sa nedajú vylúčiť ani z písomného styku.

Dnes pravidelne emotikony používa až 95 % svetovej online populácie, a to je taká obrovská masa ľudí, že by bolo od nás nerozvážne, nehovoriť ich jazykom. Možno nebudete pôsobiť ako absolútne sterilná a profesionálna firma, ale za ľudský a priateľský rozmer, ktorý vaša značka získa, to aj tak stojí!

Zuz