Prečítajte si o rôznorodosti pohľadov na svet počas sladkého štúdia a ešte sladšieho pracovného života.  Ak si myslíte, že najlepšie je byť študentom celý život, presvedčím vás, že to tak byť nemusí. Avšak mali by ste to dočítať dokonca.

Definícia číslo 1: Káva

Pracujúci definuje tento pojem ako nadmerné užívanie čierneho nápoja každý pracovný deň. Ráno o siedmej pre naštartovanie komunikácie s kolegami, o desiatej pre povzbudenie pred brífingom, o jednej aby nezaspal po obednej prestáv(oč)ke, o tretej pre lepšie sústredenie sa na klienta, o štvrtej aby sa sústredil na to, čo napísal klientovi o tretej, o piatej aby vydržal v zápche domov, kam dôjde o šiestej.  A potom je tu ešte pojem káva v spojení so šéfom. Ale keďže som len rok po škole, nie som žiaden boss, tak neviem ako pijú kávu šéfovci. Ale tí naši, kvôli práci, istotne aj večer o desiatej.:)

Študent  definuje kávu ako nápoj počas skúškového obdobia, celkovo dve obdobia počas roka.  Širšia definícia hovorí o káve aj v spojení s kávičkovaním na teraske s priateľmi kedykoľvek počas dňa (pred, počas aj po prednáške). A americkí vedci zistili, že veľká skupina študentov uprednostní radšej iné povzbudzujúce tekutiny ako spomínaný pojem- káva. No aj napriek tomu „kávičkuje“ každý deň.

Definícia číslo 2: Ranné vstávanie

Pracujúci definuje ranné vstávanie ako zautomatizovaný návyk, pozrieť sa denno-denne do reality. Synonymický slovník hovorí aj o definícii krutá realita alebo myšlienka na ďalšieho nového klienta.

Študent ranné vstávanie nedefinuje. Študent ráno ešte spí!

Definícia číslo 3: Poplatky

Pracujúci definuje poplatky ako každomesačný záväzok voči štátu, banke, operátorovi, poisťovni alebo nájomcovi. Pracujúci vie, že pojmu poplatky sa netreba v živote vyhýbať, preto každé ráno vstáva a pije kávu aby na poplatky zarobil.

Študent si zaplatí mesačne 43,60 za izbu na intráku, ktorú zdieľa s ďalšími troma ľuďmi (ak sa párty vydarí, tak aj s viacerými). Študent vie, že všade využije študentské zľavy a je spokojný keď na účte pípne vreckové (ak sa na študijnom pomýlia tak aj motivačné štipendium), ktoré využije totálne neprospešne, keďže ešte nevie, že raz bude mať záväzok voči štátu, banke, operátorovi, poisťovni alebo nájomcovi.

Definícia číslo 4: Čas

Pracujúci definuje čas ako 8 hodinovú pracovnú dobu, ktorú strávi pitím kávy, brífingmi, mítingmi a inými ingmi. Pracant zvykne ešte definíciu nazvať aj ako voľný priestor po 18 hodine na aktivity, ktoré sa mu už aj tak nechcú robiť, keďže je unavený z časovej definície číslo jeden.

Študent čas nedefinuje, on ho jednoducho má. Študent má čas na priateľov, kávičky, obedíky, vykecávačky, opaľovačky, vyspávačky a iné …ačky.

Definícia číslo 5: „Na koberček“

Pracujúci pomenúva toto slovné spojenie ako nepríjemnú skúsenosť, keď ho šéf, ktorý pije kávu aj večer o 10, zavolá do kancelárie a preberajú spoločne nepríjemné témy, ako napríklad písanie agentúrnych blogov (pozn. red. fiktívna skúsenosť), nedodanie materiálov pre klienta, zlé faktúry a podobne.

Študent nedefinuje spojenie „Na koberček“, on si naňho normálne sadne a nerieši žiadne metafory ale sa na ňom jednoducho napríklad opaľuje. Prípadne sa opaľuje aj na betónovej dlažbe a ani len netuší, že raz o nej bude písať texty, články, blogy, vlogy a nalievať to na weby, mikrosajty a iné inštitúcie, ktoré ešte ani nepozná.

Definícia na koniec

Byť študentom je skvelé! Máte čas na kávičky, srandičky, nemáte poplatky a nepoznáte návykové ranné vstávanie. No kým neokúsite prácu, ktorá nie je len o nútenej 8 hodinovej dobe (definícia č. 4), budete ním chcieť byť navždy. Nebudem vám vypisovať ako má táto práca nesmierne baví (možno by mi to zaistilo „NO- na koberček time“), avšak musím poznamenať, že kreatívna práca v dobrom, dynamickom kolektíve s občasnou fluktuáciou je po roku od školy to, čo prekonalo sladký študentský život.

Vraj to má byť nejako prepojené s PR (pozn. red.: vraveli na koberčeku), tak teda definujem moju prácu ako bývalá študentka a momentálne pracujúca. Práca PR v našej agentúre je o každodennom prebúdzaní sa s príchuťou sladkého monitoringu, rannej pohode a úsmevoch, keď všetci prichádzajú do kancelárie. O spoločných obedoch, mnohých a všelijakých klientoch, zaujímavých skúsenostiach, zážitkoch, hektických dňoch, jemných (čítaj: niekedy drsnejších) stresoch z mediálnych výstupov a… a už dosť. Ešte sa vám to zapáči a budem musieť písať blogy každý deň!:)

… Natali