Všetci vieme, ako by to malo byť. Všetkým nám to príde logické. Všetci máme za sebou milión skúseností a šikovných kamarátov plný telefón. A potom sa každý rok opakujú tie isté situácie. 

Idete v aute, zrak vám padne na billboard cca 10 metrov od vás, ale… neviete ho prečítať, lebo písmenká sú biele a malé. Alebo si naťukáte web z bigboardu a tam svieti veľavravný nápis – na stránke sa pracuje. U niektorých dokonca celý rok 🙂 Posledný blog na web bol pridaný v roku 2014, nepotrebujeme to robiť, máme veľa práce. Posty na facebook pripravuje môj syn, no tento mesiac maturuje, tak nestihol. Opýtam sa synovca, či budeme robiť instagram, má 10 rokov a venuje sa tomu každý deň.

Ak by som mala vybrať iba jedinú radu na rok 2018, potom by to bolo – dávajte pozor, či peniaze, ktoré tak ťažko investujete do marketingu, skončili v tom správnu vrecku. Je jedno, či máte inhouse marketéra alebo agentúru. Ide totiž o vašu značku a jej reputáciu. Tá je najdrahšia a tvorí sa obyčajne iba raz.

No a keď už v roku 2018 budete mať dobrú agentúru, ktorá toto všetko ovláda, sledujte trendy spolu s ňou. Odborníci predpovedajú, že PR bude tento rok ešte rýchlejšie! Vlastne, ako všetko… Tu je tohtoročné desatoro.

Hand writing inscription Rules with marker, concept

  1. Video-obsah na sociálne siete (imidžové obsahy, návody, posolstvá). Čím viac, tým lepšie.
  2. Aj vy hľadáte zamestnancov? Nahraďte klasické reklamné nosiče PR. Efekt je zaručený.
  3. Kvalitného blogera nehľadajte cez jaspravim.sk ani v skupine marketéri, copywriteri a seo optimalizátori. Kvalitný blog na váš web vám pomôže znížiť cenu za konverziu.
  4. Linkbuilding je budúcnosť!
  5. Headline, to je dobré spojenie posolstva s emóciou. Ideálnou tvárou produktu nemusí byť váš idol.
  6. Ak máte jedného zamestnanca na celý marketing, nie, nerobíte PR inhouse. PR je fulltime job. PR je práca pre tím ľudí.
  7. Máte v ponuke viac ako jeden produkt? Nechajte si vysvetliť dôvody, prečo sa oplatí investovať do tvorby microsite.
  8. Ak nestíhate obratom reagovať na dopyt zákazníkov či inak plniť svoje záväzky, povedzte im pravdu, nemlčte. Aj krízové PR sa dá robiť v pozitívnom duchu.
  9. Nepýtajte sa svojich najbližších na názor. Relevantnou analýzou je prieskum. Prieskum poznateľnosti vašej značky na začiatku roka i na jeho konci vám napríklad pomôže zhodnotiť marketingové aktivity.
  10. Jedna kvalitne spravovaná sociálna sieť je viac ako dve realizované „na kolene“. Teda instagram nie je fotka vášho produktu tam, kde trávite cez deň čas. Grafickú stratégiu pre instagram si nechajte vytvoriť u profesionálov.

My vám prajeme, aby ste mali v roku 2018 billboardy čitateľné, nový web responzívny na 100 % (lebo v roku 2017 mali niektorí len trochu :-), marketéra, čo vie, že hoci nie je na facebooku on sám, môže vám práve facebook pomôcť predávať ešte viac, a PR naštartované správnym smerom a po dobrých terénoch!

Dovidenia. 🙂

Ivka