Silvester. Nový rok. Asi každý z nás počas týchto dvoch dní aspoň trošku hodnotí svoj život. Spomína na to, čo bolo v predchádzajúcom roku dobré, a možno aj zlé. A teší sa na ten ďalší. Alebo má z neho obavy? Ja sa teším a veľmi. Rok 2014 bol pre mňa plný zmien. Po takmer 13 rokoch som opustila rodný Malý Rím, ale len pracovne, a vrhla sa do útrob veľkomesta. Ľutujem? Nie! Teším sa. A teším sa stále, aj po Novom roku. Teším sa, že mám úžasných kolegov, plných energie a entuziazmu. Že ich stále baví odpovedať na všetky moje otázky. Že nestrácajú trpezlivosť so mnou. Že ma stále učia niečo nové. A pravdaže sa teším z mojej práce, ktorá ma neskutočne napĺňa.

Po niekoľkých dňoch na novom mieste mi vraví šéf: „Ty si aká naspeedovaná.“ ☺ Dúfam, že taká zostanem stále: plná energie a očakávaní. A preto sa nikdy nového roku nebojím. Každý je pre mňa výzvou, šancou urobiť niečo nové, byť lepším človekom, na ktorého bude hrdá jeho rodina, ale aj kolegovia.

Médiá boli vždy pre mňa druhým domovom. Teraz sa na ne pozerám z druhej strany. Trumpeter mi otvoril dvierka do iného sveta médií, ktorý som doteraz nepoznala. Nie som v roli redaktora, moderátora, ale v roli respondenta. V roli človeka, ktorého sa moderátori pýtajú a ja odpovedám. Vždy som si myslela, že moderátor má ťažšiu úlohu. Musí si naštudovať každú tému, aj takú, v ktorej „nie je doma“. A respondent? Veď preňho musí byť „malina“ rozprávať pred kamerami o danej téme alebo produkte a pod. A dnes som zistila, že to nie je celkom pravda. Aj respondent môže cítiť trému a strach z nakrúcania. Všetko závisí od moderátora, od redaktora. Ak je on nervózny, nevrlý, nemilý, nemôže očakávať, že respondent bude vľúdny, pohotový a usmievavý. A preto Vás, prosím, moji milí kolegovia a všetci tí, ktorí pracujete v médiách na pozíciách redaktorov a moderátorov: Buďte milí na svojich respondentov. Buďte im oporou, aby sa tešili na ďalšie stretnutie s Vami. Aby nemali už viac strach z rozprávania sa s Vami. Nikdy neviete, kedy sa ocitnete na druhom brehu.☺

 

Anežka Hrdá